KOBIETA - WIEDZA - WŁADZA

Społeczna rola kobiet na przestrzeni wieków

Dziękujemy za udział w wydarzeniu!

8 marca 2015

Kraków, Sukiennice

19 marca 2015

Centrum Kongresowe ICE Kraków

Pasma filmowe

9-11 marca 2015

Kraków, Kijów Centrum

20 marca 2015
18 kwietnia 2015

Dom Norymberski

"METROPOLIS"

Widowisko filmowo - muzyczne z udziałem orkiestry symfonicznej i chóru.

 

ZOBACZ STRONĘ WYDARZENIA

Film ,,Metropolis” z 1927 r., Fritza Langa, to wybitne arcydzieło zaliczane do klasyki kina niemego, jeden z najbardziej znanych niemieckich filmów z tamtego okresu, jest także pierwszym obrazem, jaki wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przekazuje jedną z najbardziej nośnych wizji technokratycznego społeczeństwa XX w.

Scenariusz powstał przy współpracy reżysera z Theą von Harbou. Bezpośrednią inspiracją do nakręcenia filmu miała być podróż do Nowego Jorku. Monumentalne dzieło opowiada historię miasta przyszłości, w którym rządzi wąska i uprzywilejowana kasta rozumu, a robotnicy utrzymujący miasto przy życiu mieszkają w podziemnych osiedlach.

Film odtworzony zostanie w cyfrowo odrestaurowanej wersji, uzupełnionej o sceny pomijane niekiedy we wcześniejszych kopiach, z czasem emisji 147 minut.

W 2004 roku Abel Korzeniowski skomponował muzykę do filmu ,,Metropolis”, która jest uznawana za najważniejsze i najpoważniejsze dzieło tego artysty. Kompozycja została precyzyjnie zsynchronizowane z obrazem. Po raz pierwszy zaprezentowano ją w Cieszynie, podczas prapremiery na festiwalu Era Nowe Horyzonty w 2004 roku.

Krakowskiej prezentacji filmu ,,Metropolis  towarzyszyć będzie muzyka Abla Korzeniowskiego grana  przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej z udziałem Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej, pod dyrekcją Andrzej Korzeniowskiego - brata kompozytora.

Solowe partie wokalne  w wykonaniu  Anny Witczak i Katarzyny Nowickiej.

To wielkie wydarzenie artystyczne;  trzecie na świecie wykonanie tego dzieła z muzyką na „żywo”, z rangi wydarzeń Festiwalu Muzyki Filmowej.

Odbędzie się w rodzinnym mieście kompozytora - Krakowie, w prestiżowym miejscu Centrum Kongresowym ICE Kraków - International Conferences & Entertainment w sali audytoryjnej, dniu 19 marca (czwartek) 2015 roku, godz. 19.00.

Udział odpłatny – wstęp na podstawie zakupionego biletu.

Prezentacja filmu ,,Metropolis" jest jednym z wydarzeń w ramach projektu ,,Kobieta –Wiedza – Władza 2015” r.

Głównym celem Widowiska filmowo – muzycznego ,,Metropolis” jest przypomnienie o roli jaką klasyczne dzieła kina europejskiego odegrały w dokumentowaniu i kreacji społecznych wizerunków kobiet oraz ukazanie wizjonerskiego spojrzenia na świat, w kierunku przyszłości industrializowanej, stanowiącej podstawę rozwoju cywilizacyjnego Europy u progu Nowożytności, na przykładzie filmu ,,Metropolis”.

W obrazie społeczeństwa Metropolis pojawiają się szczególne kreacje postaci kobiecych. Ważnymi bohaterkami opowieści von Harbou i Langa są Maria oraz jej fałszywy odpowiednik - kobiecy android (Maschinenmensch). Reprezentują one nie tylko przeciwstawne modele kobiecości demonicznej i żeńskiej Caritas. Ich działania zdradzają także obawy jakie budzić mogło połączenie pierwiastka żeńskiego i siły generowanej zarówno przez ferwor zbuntowanych mas ludzkich, jak i maszyny ożywione nowymi technologiami. Interesującym wątkiem jest zatem łączność filmowej wizji z doświadczeniem cywilizacyjnym lat 20-tych. Zarówno Maria jak i Futura są de facto bohaterkami czasów emancypacji, ich działania sięgają daleko poza tradycyjne granice „prywatnego świata”, jakie Europejkom narzucał kanon wychowania wypracowany jeszcze w dobie Oświecenia.

,,Metropolis”, ukazuje wizjonerskie spojrzenie na świat, w kierunku przyszłości industrializowanej, w której następuje rewolucja przemysłowa. Szybki, niekontrolowany w ujęciu środowiskowym rozwój techniki i przemysłu, prowadzi do degradacji człowieka i jego otoczenia.

W efekcie zmieni to naszą cywilizację,  a w ideologii technokratycznej podważy twierdzenie, że najważniejsza jest relacja człowiek – przyroda, a stosunki społeczne powinny być na niej wzorowane.

Socjologicznym i ekologicznym komentarzem do filmu ,,Metropolis” będzie wystawa „Kobieta w Metropolis. Człowiek i technologia” (dostępna w okresie od 08 do 22 marca 2015 r., w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) oraz segment w Konferencji ,,Świat dla Kobiet, czy Kobiety dla świata” (08 marca 2015 r., Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie).

Projekt artystyczny, skłoni wydarzenia towarzyszące do zwrócenia uwagi na problemy degradacji środowiska w dobie gwałtownego rozwoju techniki i stawia pytanie, czy w takim kierunku świat zmierza, czy jedno jest podporządkowane drugiemu?

Poprzez organizację wydarzenia, chcemy zaprezentować wkład polskiego kompozytora – Abla Korzeniowskiego dla utrwalenia najcenniejszych dokonań światowej kinematografii. Jesteśmy przekonani, że współczesna interpretacja muzyczna jest niezbędna dla ożywienia przekazu „Metropolis”, a kierując percepcją odbiorców, zamieni projekcję dzieła historycznego
w prawdziwe przeżycie artystyczne, przypomni ważne pytania, które twórcy filmu postawili niemal przed wiekiem.